ИСХРАНА

ЈАСЛИ

Месечна листа на планирани јадења за месец Октомври 2023 год.

I и III недела за деца до 2 години

ДеновиПојадокУжина IРучекУжина II
ПонеделникКашичка од мелен
ориз со млеко и
рендана јаболка
Каша од овошје

Кашичка од леќа со
зеленчук
Јогурт
Бисквити со млеко
ВторникЈуфки-фиде со сирење
Јогурт
Овошна кашаТелешка супа со зеленчук
Кашичка од зелка,
морков, зеленчук и
јунешко месо
Јогурт
Кашичка од просо
со јаболко
СредаКрцкави снежинки од
пченка и овесни снегулки
полно зрно
Јогурт
Компот од овошјеПилешка супа со зеленчук
Кашичка од мешан зеленчук
со пилешко месо
Јогурт
Лино млечна каша
ЧетвртокИнтегрални бисквити
со млеко
Овошна кашаТелешка супа со зеленчук
Кашичка од компир,
зеленчук и јунешко месо
Јогурт
Сутлијаш со млеко
ПетокПалента со топено
сирење
Јогурт
Овошна кашаПилешка крем супа
Кашичка од боранија,
зеленчук и пилешко месо
Јогурт
Кашичка од пченкарен
гриз со урда
Јогурт

Месечна листа на планирани јадења за месец Октомври 2022 год.

II и IV недела за деца до 2 години

ДеновиПојадокУжина IРучекУжина II
Понеделник Тарана со сирење
Јогурт
Компот од овошје
Кашичка од грав и зеленчук
Јогурт
Овошен јогурт
со јаболко
ВторникПире од сладок
компир со зеленчук
Овошна каша


Зеленчукова супа
Пире од зеленчук со
јунешко месо
Јогурт
Кашичка од мелен ориз
со млеко и банана
СредаКашичка од житни
снегулки со какао
Млеко
Чај од шипка со
лимон
Пилешка супа со
зеленчук
Кашичка од ориз, мешан
зеленчук со пилешко месо
Јогурт
Инстант кашичка од
житарки со чоколадо
ЧетвртокКашичка од овес со
јогурт, павлака и
овошје
Пире од овошјеПилешка супа со
зеленчук
Кашичка од спанаќ,
морков, ориз, наут
и пилешко месо
Јогурт
Пудинг од чоколадо
со млеко
ПетокКрем од жолчка
со млеко
Овошен напитокЗеленчукова супа
Кашичка од грашок, зеленчук
и пилешко месо
Јогурт
Кашичка од оризови
снегулки експандирани
Јогурт

Изготвиле:
Директор: Габриела Алабашовска
Сам. Реф.-Мат. Книговодител: Љупка Зафировиќ
Главен готвач: Тања Сиљаноска
Готвач: Силвана Костадинова Дуноска

ИСХРАНА

ГРАДИНКА

Месечна листа на планирани јадења за месец Октомври 2023 год.

I и III недела за деца од 2 до 6 години

ДеновиПојадокУжина IРучекУжина II
ПонеделникИнтегрален леб со намаз
од павлака и парче
зеленчук
Чај од нане засладен
со нерафиниран шеќер
и свежо цеден лимон.
Сезонско овошје
Вариво од леќа со зеленчук
и варено јајце
Салата: Зелка со морков
зачинета со ладно цедено
масло и јаболков оцет.
Бисквит со овошно
желе од портокал
ВторникЈуфки со сирење
Јогурт
Чај од шипка
со лимон
Растурена сарма од
свежа зелка, зеленчук и
јунешко месо
Овошна торта
(подготвена во кујна)
СредаИнтегрален леб со
намаз од млечна паштета
(путер, варено
јајце и сирење).
Чај засладен
со нерафиниран шеќер
и свежо цеден лимон.
Сезонско овошјеПилешка крем чорба
Тава ориз со мешан
зеленчук
Салата: Краставица
зачинета со ладно цедено
маслиново масло и
јаболков оцет
Пециво
ЧетвртокИнтегрален леб со
намаз од топено сирење,
урда и сусам.
Чај од нане засладен со
нерафиниран
кафеав шеќер и
свежо цеден лимон
Сезонско овошјеВариво од компир, зеленчук
и јунешко месо
Салата мешана: зелка со цвекло
зачинета со ладно цедено
маслоново масло и
јаболков оцет
Сутлијаш со цимет
и млеко
ПетокЛеб со намаз од путер
и кашкавал
Чај од нане засладен
со нерафиниран шеќер
и свежо цеден лимон.
Сезонско овошјеБоранија со зеленчук
и пилешко месо
Салата: Цвекло
Проја со спанаќ и
сирење подготвена во
кујна

Месечна листа на планирани јадења за месец Октомври 2023 год.

II и IV недела за деца од 2 до 6 години

ДеновиПојадокУжина IРучекУжина II
ПонеделникЛеб со намаз од кајмак,
урда и семки од сончоглед
и тиква.
Чај од нане засладен
со нерафиниран кафеав
шеќер и свежо цеден лимон
Сезонско овошјеВариво од грав со
зеленчук
Салата: свежа зелка
со магданос
зачинета со ладно цедено
маслиново масло
и јаболков оцет
Штрудла со суво овошје
(подготвена во кујна)
ВторникЛеб со намаз од
путер и мед
Млеко
Сезонско овошјеЗеленчукова супа
Компир пире со гарнир
од сос со јунешко месо
во доматен сос и
мешан зеленчук
Пециво
СредаЛеб со намаз од мармалад
Чај од нане засладен со
нерафиниран кафеав шеќер и
свежо цеден лимон
Сезонско овошјеРижото од ориз, мешан
зеленчук и пилешко месо
Салата: краставица зачинета
со ладно цедено маслиново
масло и јаболков оцет
Ролат со спанаќ и сирење
(подготвени во кујна)
ЧетвртокИнтегрален леб со намаз
од хумусна паштета
(наут, туна, морков,
магданос и лимон)
Чај од нане засладен со
нерафиниран кафеав шеќер и
свежо цеден лимон
Сезонско овошјеПотпечени макарони
со сирење и јајца
Житна плочка
ПетокПалента со сирење
Јогурт
Сезонско овошјеВариво од грашок со
зеленчук и јунешко месо
Салата: Цвекло
Овошни бомбици,
овесни снегулки,
бисквити,путер, овошје
(подготвени во кујна)

Изготвиле:
Директор: Габриела Алабашовска
Сам. Реф.-Мат. Книговодител: Љупка Зафировиќ
Главен готвач: Тања Сиљаноска
Готвач: Силвана Костадинова Дуноска