ИСХРАНА

ЈАСЛИ

Месечна листа на планирани јадења за месец Октомври 2020 год.

I и III недела за деца до 2 години

ДеновиПојадокУжина IРучекУжина II
ПонеделникТарана со павлака и
јогурт
Чај со лимонКашичка од леќа со зеленчук
Јогурт
Бисквити со млеко
ВторникПалента со сирење
Јогурт
Овошна каша Телешка супа
Кашичка од грашок, зеленчук и
јунешко месо
Јогурт
Чоколаден корнфлекс
со млеко
СредаКашичка од мелен
ориз со млеко
Овошен компотПилешка супа со зеленчук
Кашичка од зеленчук
со пилешко месо
Јогурт
Лино млечна каша
ЧетвртокФиде-јуфки со павлака
Јогурт
Овошен сокТелешка крем супа
Кашичка од ориз,
зеленчук и јунешко месо
Јогурт
Гриз со млеко
ПетокКашичка од варена
пченица со овошје
Овошна кашаЧорба од просо и зеленчук
Кашичка од компир, зеленчук
и пилешко месо
Јогурт
Пудинг со млеко

Месечна листа на планирани јадења за месец Октомври 2020 год.

II и IV недела за деца до 2 години

ДеновиПојадокУжина IРучекУжина II
Понеделник Кашичка од просо,
ориз и павлака
Јогурт
Витамински напитокКашичка од грав
со зеленчук
Јогурт
Гриз со млеко
ВторникПалента со сирење
Јогурт
Чај од шипка
со лимон
Пилешка супа со зеленчук
Кашичка од боранија,
зеленчук и пилешко месо
Јогурт
Интегрална бисквита
со банана и млеко
СредаТарана со павлака
Јогурт


Овошна кашаТелешка супа
Кашичка од компир,
мешан зеленчук и
јунешко месо
Јогурт
Пудинг со млеко
ЧетвртокЛино каша
Овошен сокПилешка крем супа
со просо
Кашичка од ориз,
зеленчук и пилешко месо
Јогурт
Овошен јогурт
ПетокМелен ориз
со млеко и овошје
Овошна кашаТелешка супа
Кашичка од зелка,
зеленчук и јунешко месо
Јогурт
Овошна каша од
банана и тиква

Изготвиле:
Директор: Габриела Алабашовска
Мед. Сестра: Лила Тодоовска
Сам. Реф.-Мат. Книговодител: Љупка Зафировиќ
Главен готвач: Тања Сиљаноска
Готвач: Силвана Костадинова Дуноска

ИСХРАНА

ГРАДИНКА

Месечна листа на планирани јадења за месец Октомври 2020 год.

I и III недела за деца од 2 до 6 години

ДеновиПојадокУжина IРучекУжина II
ПонеделникЛеб со намаз од путер
и мармалад
Млеко
Чај од лимон
и мед
Вариво од леќа со зеленчук и
варено јајце
Салата: Зелка со морков
Овошна торта
ВторникПченкарен леб со
намаз од кајгана од урда,
пиперка и јајца
Чај со лимон
Сезонско овошјеВариво од грашок со
зелечук и јунешко месо
Салата: свежа краставица
Соленки со путер,
сирење и пченични
никулци (подготвени
во кујна)
СредаПалента со сирење
Јогурт
Компот од суви
сливи со семки од
сончоглед и тиква
Тестенини со пилешко месо
и зеленчук
Салата: Македонска
(домат, пиперка, кромид,
краставица, магдонос)
Бомбица од пченица,
бисквити, суво грозје
и путер
ЧетвртокСендвич со путер и
рендан кашкавал
Чоколадно млеко
Чај со лимонПолнети пиперки со
јунешко месо во сос од
доматно пире со модар
домат и тиквици
Салата: свежа краставица
Чоколаден десерт
ПетокРжан леб со намаз од
урда, павлака, сусам
и магдонос
Чај со лимон
Овошен напитокЧорба со просо и зеленчук
Компир пире со прилог
пилешки гради во сос и
мешан зеленчук
Пециво

Месечна листа на планирани јадења за месец Октомври 2020 год.

II и IV недела за деца од 2 до 6 години

ДеновиПојадокУжина IРучекУжина II
ПонеделникИнтегрален леб со
намаз од ајвар и
рендано сирење
Чај со лимон
Витамински напитокЧорбест грав со зеленчук
Салата: Зелка со
свежо цвекло

Ролат со суво овошје
ВторникЈуфки со сирење
Јогурт
Чај од шипка со
лимон и мед
Вариво од боранија,
зеленчук и пилешко месо
Салата: Македонска
(домат, краставица, кромид)
Кох со гриз и млеко
СредаИнтегрален леб со намаз
од хумусна паштета
(наут, туна, морков,
магданос и лимон)
Чај со лимон и мед
Сезонско овошјеМакедонска јанија со компир,
зеленчук и јунешко месо
Салата: Зелка со магдонос
Банана
ЧетвртокЛеб со намаз од путер,
урда и рендан морков
Чај со лимон и мед
Парче зеленчукПилешка крем супа
со просо
Тава ориз со печурки и
мешан зеленчук
Салата: Краставици и зелка
Овошен јогурт
ПетокОвесни снегулки полно зрно
со крцкави снежинки од
пченка
Јогурт
Чај со лимон Вариво од свежа зелка,
зеленчук и јунешко месо
Парче црно чоколадо
Бомбица од тиква,
бисквити и путер

Изготвиле:
Директор: Габриела Алабашовска
Мед. Сестра: Лила Тодоовска
Сам. Реф.-Мат. Книговодител: Љупка Зафировиќ
Главен готвач: Тања Сиљаноска
Готвач: Силвана Костадинова Дуноска